Euroopa õigusajalugu 3: Rooma õigus


 

Algusest peale kujundas linna palet mitmekesisus. Roomlased ei saanud tugineda ühisele päritolule. Põhjapanevat ühtsust ei loodud mitte bioloogiliselt, vaid õigusega. Õigusega kui jumalik, püha õigus (fas), õiguskäsk (ius) ja esiisade tava (mos maiorum) said Roomat ühendavaks ja säilitavaks jõuks. (lk 77)

See nn "püha õigus" on siinkohal veider kõrvalmoodustis, mis tundub rohkem nagu esiisade tava jumalatest põhjendusi otsinud külg. Tänapäeva inimesele natuke harjumatu, et tava/traditsiooni võib põhjendada nii inimeste pärimuse kui ka jumalate heakskiiduga. Kas tavade selline kaheksjaotus oli olemas kõikjal arhailistes kultuurides või on see mingi Rooma asi?

Rooma kodanikud jagunesid kaheks: maaomanik oli patriits ja maatu ehk vaene oli proletaar (proletarius). Tema ainus vara, vanadus- ja sotsiaalkindlustus olid tema järeltulijad (proles). Nemad pidid teda häda korral ülal pidama. Niisiis vajas ka proletaar ellujäämiseks perekonda. Ometi põlistasid patriitsid varatuid kodanikke nende lõdvema perekondliku organisatsiooni tõttu „isatuiks“. (lk 78)

Proletariaat tähendab sisuliselt "järeltulijate tootjaid". See on see jälestusväärne osa populatsioonis, mida me nimetame tänapäeval "kärgperekonnaks". Mis, järele mõeldes, võikski olla termin, mida kasutatakse ainult ainsuses, et anda düstoopilist mesilastaru hõngu meie ühiskonnale. 

Pean tunnistama, et minu jaoks on üllatav, et juba nii ammu edu järglaste saamisel ja edu sotsiaalses struktuuris olid omavahel pöördvõrdelises seoses. Sellist nähtust üldiselt seostatakse modernse ühiskonnaga. Arvatavasti pärineb see arusaam, et tegemist modernse ja seega ebaloomuliku nähtusega kusagilt Mussolini aegsest katoliiklikust rassipropagandast ja haridussüsteem on valgetele "unustanud" öelda, et see ei vasta tõele.

Roomas nagu teisteski arhailistes kultuurides ei antud seda õnnistusrikast, samas ka ohtusid kätkevat maagiaga seotud vormelikogumit rahva kätesse. Teisalt jällegi jõuti juba 6. sajandil eKr selle õiguse avalikustamiseni. Ka selles ilmneb Rooma õigusmõtlemise eripära, nimelt et õigusest sai varakult kõigi kodanike ühine asi, preestrite salateadusest põhikorra ja riigi üldiselt tuntud alus. (lk 79)

Res publica.

Siinkohal tahaksin õhku (internetieetrisse) visata ühe ajalooteoreetilise seisukoha. Olen siinkohal veel "Moosese eristuse" mõju all, aga... Arhailiste maagiliste riituste ja õigussüsteemi erinevus - nii palju kui mina mõistan - seisnebki peamiselt õiguse avalikus loomus ja maagia saladuses hoitud loomus. Mõeldes piiblimüüdile, kus rahvale antakse kümme käsku ja sellega üritatakse välja murda maagilisest mõtlemisest, tekib paratamatult küsimus, kas monoteism tekib seaduste avalikustamise tagajärjel? Sest seadused (kui mõjukate juhtide omavaheliste kokkulepete jms näol) kehtivad kindlasti varem. Kuid alles seaduse avalikuks tegemisega muutuvad oluliseks negatiivsed eristused: mis seadus kuhu maani kehtib. See on lihtsalt mingi seostevõrgustik, mille mu aju suutis lugemise kõrvalt kokku panna.

Kaheteistkümne tahvli seadused olid küll Roomale eriomased, kuid roomlased rõhutasid alati kreeklaste abi nende koostamisel. (lk 82)

Hattenhauer leiab, et on raske öelda, kas need seadused said nii mõjukaks tänu sellele või selle kiuste, aga siin nad on. Tuleb välja, et nad on üpris temaatiliselt jaotatud.

I tahvel käsitles esmajärjekorras kohtukohustust. […] Kostja asemel võis kohtusse tulla kolmas isik (vindex), kuid hageja pidi sellise vahetusega ainult siis nõustuma, kui vindex oli temaga seisuselt võrdne. Kohus võis kesta vaid päikeseloojanguni. (lk 83)

Kohtusse kohale ilmumine nagu aru saada, oli üldse üks vanaaja suurimaid õiguslikke probleeme.

II tahvlist on eriti vähe säilinud ja see paistab reguleerivat kohtumenetlust. […] II tahvlis sisaldus säte protsessitagatiste kohta, mis olid tuntud ka Põhja-Euroopas. Protsess algas sellega, et mõlemad pooled panid välja teatud summa ning kinnitasid seda vandega. Eduka protsessi korral saadi sissemakstud summa tagasi, kaotaja jäi aga kautsjonist ilma. (lk 83-84)

Vähe säilinud? Ma olen saanud aru, et mingeid ümberkirjutatud versioone sellest on terve Euroopa täis.

III tahvel reguleeris otsuste täideviimist. […] Kui selles tahvlis leidubki vana õigusliku omaabi riismeid, siis ei saa jätta ka tähelepanuta seaduse püüet piirata kreeditori võimu ja näha ette võlgniku kaitse. Vabariiklikus Roomas puudusid riiklik täitemenetlus ja riiklik kohtukorraldus. (lk 84-85)

Kui siit midagi kaasa võtta, siis see, et "õiguslik omaabi" on hea termin, millega naabrile lõuxi kütmist viisakalt presenteerida.

IV tahvlis oli reguleeritud isavõim (patria potestas), Rooma riigi ja ühiskonna alustugi. Perekonnaisal ei olnud mitte ainult õigust vastsündinud ebardeid tappa, ta võis ka täiskasvanud lapsi surmaga karistada. Talle kuulus absoluutne koduvõim, manus (käsi), mis tegi ta kõikide perekonnaliikmete piiramatuks valitsejaks. (lk 85)

See on ka täiega veider, et nn "ebardite" tapmise juttu on ilmselt igaüks kuulnud, aga see, et perekonnas sai rahumeeli surmaotsuseid langetada, on kuidagi põhikooli ajalootunnis kõrvust mööda läinud.

Hiljem lisanud abielu stabiilsuse huvides veel kohustus anda tagasi naise kaasavara. Sai mees abielludes äialt vara, pidi ta selle lahutuse korral tagasi andma. Sellist viisi kindlustada abielu püsivust vara abil võime näha ka teistes õigustes. (lk 85)

Nii et kaasavara on abielu kestuse tagamise mehhanism?

V tahvel reguleeris pärimisõigust. Ka siin on juba loobutud arhailisest õigusest. […] Muistne, tänapäeval seadusjärgseks nimetatav pärimine suguluse alusel on küll säilitatud, kuid see on seatud astme võrra testamendist allapoole. (lk 86-87)

Testamendijärgne pärimine! Jee! Oma testamendiga määran, et kogu mu maapealne vara tuleb vahetada viieeurosteks ja anda sellele, kes suudab neist viieeurostest kaardimaja ehitada. Ma tunnen, et mu jutt ei ole väga sisukas siinkohal. Lihtsalt, iidsed kultuurid ei tundnud testamente, sest nad ei tundnud kirja.

VI tahvel reguleeris ka igamist ja sellega seoses abielunaise seisundit. Juba tunti abieluvormi, kus naine ei olnud enam mehe õigusvõimu ehk käe (manus) all, ehkki mees võis igamise abil saada õigusvõiku oma naise üle:

„naine, kes ei taha tähtaja möödumisel oma mehe manus’e alla minna, peab igal aastal oma mehe majast kolm ööd ära olema ja nii abielumehe aastase manus-igamise katkestama.“ (lk 86)

Esimest korda lugesin, siis hakkasin naerma. Selgituseks: "Igamine on omandiõiguse tekkimine teisele isikule kuuluva asja pikaajalise, vahetpidamatu ja heauskse valdamise tagajärjel." (Vikipeedia) Asjaõigusseaduse kohaselt toimub Eestis igamine viie aasta jooksul. Aga igamine ja abielunaise seisund? Kui sa kasutad naabrinaist ühe aasta pikkuse perioodi jooksul iga öö, siis muutub naabrinaine sinu naiseks?

VII tahvel reguleeris naabrusõigusi nii linnas kui ka põllumajanduses. VIII tahvlis oli juttu deliktiõigusest: needmisest, laimamisest, kehavigastustest, nõidumisest, öisest põlluvilja vargusest, süütamisest, lubamatust puude maharaiumisest, varastamisest, aga ka hädakaitsest ning teolt tabatud varga kohtlemisest. Siia kuulus ka eeskiri, mis kaitses klienti patroonipoolsete õiguste kuritarvituste eest:

„Kui patroon oma klienti petab või talle ülekohut teeb, olgu ta neetud.“ (lk 87)

See küsimus kui suurt õiguskaitset needmises päriselt nähti tekitab minus siiani pisut segadust. Või oligi see mõeldud solvanguna ja mitte tõsiselt võtmiseks? Või kasutati Roomas seda needmise varianti, siis kui eeldatati, et tegu on mingisuguse lumpeniga, kes nagunii usub igast rämpsu? Kui nii, siis kui kaugel me oleme olukorrast, mil me hakkame valgekrae kuritegevust karistama tsakrate kinnikeeramise ja nende energiavibratsioonide madalamale astmele lülitamisega maagiliste kristallide abil?

IX tahvli karistusõiguslik sisu ei ole endast otseseid jälgi jätnud. Siin olevat sisaldunud eesõiguste (privilegia) keeld, samuti karistus riigireetmise eest. Tõenäoliselt seisis siin ka oluline õiguslik põhimõte, et kedagi ei saa hukata teisiti kui kohtuotsuse alusel. X tahvel sätestas matustega seotud õigusküsimusi ning sealt on näha, kui oluline oli roomlasele ja tema suguvõsale esivanemate kultus. (lk 87)

Järjekordne massiivne ajalooline teooria. Kas Roomlaste ranged seadused, mis keelasid surnutele asju kaasa panna (isegi kuldhambad võeti välja) ja keeld surnuid linna piires matta andis kuidagi alust selleks paljukiidetud Rooma konservatiivsuseks? Idee siis seekord selline, et võimalused mälestada füüsiliste objektide näol nagu suured hauakambrid keset linna jms jäid ära. Seega minevikukultus seadis end väljaspool vahetult tajutavat sisse, muutudes teatavaks püsiväärtuseks?

Kaks viimast tahvlit kujutasid endast hilisemaid täiendusi, patriitside tagasipöördumist traditsiooni juurde, seega reformi reformimist. Näiteks keelati siin abielu patriitsi ja plebei vahel (connubium). Tõsi, see säte tühistati peagi. (lk 87)

Huvitav oleks teada, mis selle keelu (või selle tühistamise) õiguslik põhjendus oli. Kohalik Adolf eksperimenteeris rassipuhtusega või oli mingi sisuline poliitiline vaidlus ka?

Roomlased pidasid võimu ahvatlusi väga ohtlikeks ning tegid kõik, et konsulitest ei saaks diktaatoreid. Kuid nad teadsid ka hästi, et hädaaegadel ei tule sellise põhikorraga toime. Otsustamisvõim pidi olema ühtne, kui ohus oli kogu riik, eriti sõjas. Sellest lähtuti ka Kaheteistkümne tahvli seaduste väljaandmisel, kui nende autorid varustati diktaatoriliku seadusandluspädevusega. Nii oli see ka Puunia sõdade ajal (264-146 eKr). (lk 89)

Ajaloo lugemise võlu on see, et lugeja peab korraga mõistma, et selleks, et õigesti teksti mõista, tuleb tal "diktaatori" negatiivsed kõrvaltähendused oma ajastu eelarvamustena kõrvale jätta ning näha seda kui neutraalset sõna, aga teisalt tuleb tal mõista, et sõnal "diktaator" on negatiivne kõrvaltähendus tänu ajaloolistele protsessidele, mis roomlasi alles ees ootavad.

Ametid olid korraldatud hierarhiliselt. Patriitsides ametnike hierarhia kõrval olid ka plebeidest ametnikud: rahvatribuunid (tribuni plebis). Neidki valis rahvas üheks aastaks. Patriitsid tagasid nende puutumatuse. Rahvatribuunidele kuulus ius aucilii – oma vaheleastumisega (intercessio) kaitsesid nad rahvast magistraatide, ametnike õigusvastaste abinõude eest. Peale selle võisid nad kutsuda kokku rahvakoosolekut (concilia plebis), mille otsused (plebiscita) omandasid hiljem (287/286 eKr) üleriigilise seaduse jõu. Aja jooksul said rahvatribuunid õiguse pidada ka teisi avalikke ameteid. (lk 89)

See teos ei ava väga tausta, kuid ma olen Mary Beardi "SPQR"-i lugemisega poole peal, et Rooma teemale natuke tausta anda ja mulle tundub, et Rooma eripära suuresti seisneb selles, et varakult hakkas toimuma seisustevaheline kommunikatsioon, millel olid tagajärjed. Plebeid protestisid, mässasid ja laamendasid oma õiguste nimel. Tegemist ei olnud sugugi mingi loomuliku arenguga. Palju harilikum põllumajanduslikes ühiskondades tundub mulle olevat, et arenevad välja erinevad kultuurid, mis muudavad erinevad staatused peaaegu erinevateks liikideks, mis omavahel ei lävi.

Preetor (praetor) oli küll konsuli omast vanem amet, kuid ikkagi astmelt madalam. See amet näib algselt pärinevat preestrite kolmikkolleegiumist. Algselt oli preetor oma ametiaastal ühteaegu ka väejuht ja kõrgema poliitilise võimu kandja. Konsuliameti sisseseadmise järel võttis preetor üle õigusemõistmise juhtimise. Ta nimetas poolte nõudmisel eraisikust kohtuniku ja andis välja hagivormelid, millega kohtunik oli seotud. Umbes 242. aastal eKr jagati amet kaheks: preetor urbanus Rooma kodanike ja preetor peregrinus võõramaalaste vaheliste õigusvaidluste jaoks. (lk 89-90)

Oluline tähele panna: sisuline vaidlus toimus mingi hagivormeli raames, mingit erilist kõnekunsti siin ei rakendatud.

367. aastal eKr lahutati kõrgematest magistraatidest tsensoriamet. Kummagi tsensori kohustus oli kodanike maksujõulisuse hindamine ja maksude sissenõudmine. Veelgi tähtsamaks kujunes hiljem lisandunud kommete järelevalve, eelkõige üha mõjuvõimsamaks muutuva senati suhtes. Seepärast said tsensorid 312. aastal eKr senati täiendamise õiguse. Ka võisid nad teatud juhtudel kodanikke senaatoriseisusest välja arvata, et tagada kõrgema riigiorgani kõlbeline puhtus. (lk 90)

Haldusjärelvalve.

Rooma juriste ei huvitanud filosoofia. Õiguse põhiküsimuste abstraktsele selgitamisele pühendudes esinesid nad orjadest ja koduõpetajatest, kunstnikest ja kirjanikest kreeklaste kultuurikooli teraste õpilastena. Roomlaste juures leidis elavat vastukaja eelkõige stoa filosoofia humaansus, kuid õiguspraktikat suutis see mõjutada vaid väga pikkamisi. Klassikalist õiguskorda ius civile Kreeka filosoofid mõjutada ei suutnud. Praktilistes asjades jäid Rooma juristid niisama iseseisvaks, kui sõltuvaks muutusid nad kreeklastest filosoofilistes küsimustes. (lk 90)

See tüüpiline Kreeka ja Rooma vastandus.

Ius civile oli tsiviilõigus selle sõna tõelises mõttes. See ei olnud õigus, mille kõikvõimas riik oleks kehtestanud oma alamtele õiguslikuks lävimiseks, see ei olnud maskeeritud avalik õigus. See oli kodanike õigus, kodanike poolt kodanike jaoks välja arendatud ja kasutatav. Ka siis, kui riik astuski talle vastu käskides, sundides või karistades, oli see ikkagi kodaniku asi. Riik ei olnud ülesem ega kodanikud madalamal. Suured Rooma õpetlased, eelkõige Cicero ja Seneca ei väsinud kunagi seda hoiakut rõhutamast ja alal hoidmast: „Sinu asjaga on tegemist (Tua res agitur)!“ (lk 94)

Täiesti kasutatav loosung.

Õigusemõistmises avaldus selline olukord kohtukorralduse omalaadses jagunemises avalik-õiguslikuks ja eraõiguslikuks osaks. Menetluse avas preetor, kes ise oli tulnud oma ametisse kodanike hulgast. Kõigepealt uuris ta poolte seisukohti nende õigusliku kandvuse mõttes. Seejuures ei olnud ta oma otsustes sugugi vaba. Ainult nendel juhtudel, kus õigus nägi ette hagiõiguse, täpsemini küll hagivormi (actio), võis preetor nimetada eraõigusliku kohtuniku (iudex). Actio ei olnud materiaalõiguslik nõue tänapäeva mõttes, vaid protsessuaalne vahend. Preetor pidi teadma, kas vastav actio on olemas või mitte. Nende arv oli piiratud ning seda ei saanud suvaliselt laiendada. […] Ius civile ei kaitsnud ükskõik millist moraalset õigustatuna näivat taotlust. (lk 94-95)

Ma pole päris kindel, kas ma lõpuni aru saan, mis asi on actio, aga see tundub kohtumenetluseks mingi valem olevat, millest tulenevalt X'i võidu korral juhtub nii ja Y'i võidu korral juhtub nii tuletatakse.

Sel kombel kujundati ka kodanike õigusteadvust. Kus nähti kaaskodanikust kohtuniku avalikult asja arutamas ja vaidlusalusele asjale kaasa elamas, seal oli huvi õigusküsimuste vastu kerge tekkima. Kodanike hulgas kujunes välja püsiv asjatundjate kiht, amatöörjuristidest eliit. (lk 95)

Meenub paratamatult see, kuidas eelnevas peatükis üks ülbe roomlane (Tacitus) enda elu mänguga kaalule panemist germaanlaste hulgas hukka mõistis. Kas selline kollektiivne asi erineb tegelikult mängust, kui filosoofiliselt pole küsitud, mis on õiglane ja tegelatakse lihtsalt erinevate valemite kokkusobitamisega?

Rooma õigus oli kaasuste õigus ning kasuistlikuks jäi see ka siis, kui oli valatud seaduse vormi. Ainult umbusk teoreetiliselt leitud õigusliku tõe vastu tegi võimalikuks järgmise sätte (Digesta 50, 17, 202):

„Igasugune mõiste määratlemine tsiviilõiguses (ius civile) on ohtlik, sest vaid harva juhtub, et seda ei saa ümber lükata.“

Õigust ei valatud mõistetesse, ja vastupidi, mõistete valdamine ei tähendanud veel täisväärtusliku õiguse olemasolu.

Õiguse areng jätkus samal moel ka siis, kui Kreeka filosoofide vaated hakkasid Roomas laiemalt levima. Juba varem oli Roomas räägitud aequitas’est, kuid mitte seda õiglust silmas pidades, millest kreeklased lugu pidasid. Kui Celsus kirjeldas õigust kui ars boni et aequi, tähendas aequum lihtsalt kohasust. Aequitas ei olnud ius’i vastand, vaid selle sisu kirjeldus. Alles kreeklased õpetasid range õigus (ius strictum) ja õiglase õigus (ius aequum) vahel vahet tegema. Viimane pidi esimest korrigeerima ning mõlemad olid teineteise vastandid. Cicero kasutas järgmist õigusvanasõna:

Summum ius – summa iniuria. (Ülim õiglus on (ühtlasi) ülim ebaõiglus).“

Selline väide sai võimalikuks alles siis, kui seadusetähele hakati vastandama inimlikust eetikast pärinevat õiglust. (lk 96)

See vist vastab minu eelnevalt püstitatud küsimusele. Õiguse sisu määratlemist mõisteti ohuna, kuna inimmõistuse abstraheerimise võimet ei usaldatud piisavalt. Pre-modern problems.

Hagemisvõimaluste puudumine ei saanud vormivabalt sõlmitud tehingute korral pikemat aega kesta. Asja õiglaselt, ex aequo et bono kaaludes aitas preetor järk-järgult arendada uusi hagivorme. Alguses käsitas ta kehtivas õiguses puuduvaid nähtusi fiktsioonina ja reguleeris vaid õigusjärelmeid. Oma kaalutlsues lähtus ta õiguskäibe usaldatavusest, heast usust (ex bona fide). Nii jõuti heas usus teostatud tehingute (bonae fidei negotia) tunnustamiseni. […] See oli siiski kõike muud kui ebalev üleskutse umbmäärasele kaalutlemisele. Seda tehti veendumusest, et bona fides ja aequum et bonum (õiglane ja hea) on osa õigusest endast. [...] Preeotir ametiõiguses leidus ruumi uuele, kreekalikule aequitas'ele, mis nüüd tähendast õigust eetilises mõttes. Nii muudeti õigustegevuse usaldatavus hagetavaks ning tõrjuti salakavalus ja näilisus tehingute sõlmimisest. Lepingupartnerite sõnade tagant püüti leida nende tahet ning panna see kehtima. (lk 97)

Preetorid hakkavad kehtestama uusi hagivorme. Õiguspraktika hakkab arendama ise ennast, mitte alal hoidma traditsiooni. See on järjekordne erinevus preestrite klassist.

Preetori sellise edikti võttis üle ka tema ametijärglane. Kogenud juristidega nõu pidanud, täiendas ta seda, kuni edikti hakati selle iga-aastase väljakuulutamise tõttu kutsuma eductum perpetuum (alaline edikt). 130. aastal pKr kinnitati see kodifitseeritud õigusena. Nii tekkis ius civile kõrvale preetorite loodud õigus,  ius honorarium. Sellest ajast peale olid olemas ius civile omand ja omand preetorite õiguse järgi. Segunematult seisid mõlemad õigussüsteemid teineteise kõrval, kuni preetorite õigus tõrjus vana kviriitliku kodanikuõiguse ka Roomas kõrvale. (lk 97-98)

Ius quiritium (ld kviriitide ehk Rooma kodanike õigus) oli Vana-Rooma kodanikele kehtinud õigus. Sõna kviriidid päritolu ei ole kindel. Ühe teooria kohaselt seostatakse seda Quirinius Romulusega või sõnaga cures (sabiinide linna Curese elanikud), võimalik, et kviriidid on tuletatud ka sõnast covirites (kaitseühenduse liikmed). Ius quiritum'i sünonüümiks on nimetatud ka ius civile't, ent ius quiritium'i mõiste oli varem kasutusel. (Vikipeedia)

Ta respekteeris senaatoreid, tegemata välja nende poliitilisest jõuetusest. Ta oli nõus võtma vastu senati auavaldusi – tiitleid, triumfikäike, aumärke, kuid loobus diktaatorivõimust. Roomas ei olnud ühtegi seadust, mis oleks andnud Augustusele valitseva seisundi. […] See, et ta ei anastanud, vaid ostis välja jagatava maa, oli Rooma õigusliku meelelaadi väljendus. See nõudis tohutul hulgal rahalisi vahendeid. Augustus muretses need, kui ta omandas suure eravara (fiscus). Varsti ületas see oma osakaalult ja finantsiliselt riigikassa (aerarium).  Võim rahanduse ja sõjaväe üle olid omavahel tihedalt seotud. Ometi austas Augustus ka siin esiisade kombeid, ei puudutanud riigiomandit ja valdas oma fiscus’t eraõiguse järgi. Kodanike silmis oli see suur eelis, et võimsale keisrile võis kohtu kaudu esitada varalisi nõudmisi nagu igale teisele õiguskaaslasele. (lk 99-100)

Gaius Octavius tundub täpselt selline inimene, kelle eluloo kirjeldus paneb mind välja sülgama sarkastilisi ebavõrdsusele viitavaid kommentaare. Ma ütleks, et on olemas mingi piir, näiteks kui kellegi isiklik varandus on suurem kui jõukaima riigi oma, siis kaotab igasugune alandlikus, voorus ja hea tahe oma tähenduse lihtsalt külmade faktide ees. Sellises olukorras, kus kellegi isiklik bilanss hoiab tervet maailma stabiilsena kaotab igasugune ratsionaalne mõtlemine oma tähenduse ja mingit sorti vaaraokultus muutub täiesti loogiliseks järelmiks.

Keiserlike korralduste (constitutiones) kogumõiste hõlmas mitmesuguseid tahteavaldusi. Keiser kehtestas uut õigust korraldustega, väljendas järelpärimise peale oma õiguslikult siduvat arvamust reskriptidega, andis ametnikele ja kodanikele mandaatide abil teada oma tahte ja jagas õiguslikult siduvat teavet. Mida aeg edasi, seda vähem oli keiser oma seadusandluses seotud vormiga. Andekate juristide nõuanded andsid tema õigusele praktilise kasutamiskõlblikkuse ja pikaaegse elujõu. Kui keiser Justianus lasi 6. sajandil kodifitseerida Rooma imperaatorite seadusandluse, võis ta toetuda kogu keisrite ajastu rikkalikule traditsioonile, mille õigus oli püsinud imetlusväärselt elavana. Ka Rooma juristid kohtlesid keisrite korraldusi veel sajandeid pärast nende väljakuulutamist respektiga ning suhtusid neisse samasuguse õigustruudusega, mida nad olid ilmutanud vabariigiaegse õiguse suhtes. (lk 103)

Kas see on see, mis juhtus Rooma ajalooga? Pikalt kujunenud traditsioon pandi lõpuks keiserlike suvadega ühte patta? Ammu juba enne Mary Beardi "SPQR"-iga alustamist tajusin, et Rooma ajalugu on umbes nagu natsi tankide ajalooline uurimine: mingi veidra siseringi huvi, mille eesmärk ei ole ajalooline tõde välja selgitada.

Augustuse uuendusprogrammis oli keskne koht orjandust ja perekonnaõigusi käsitlevatel seadustel. Hilise vabariigi ajal oli hakatud üha enam orje vabaks laskma, eriti testamendiga. Niimoodi vabakslastud olid Rooma üle ujutanud ja täiendanud proletariaati. Nad suurendasid seda rahuolematut hulka, keda tuli suure raha eest lõbustada. (lk 103)

Orjade poole pealt pidurdati seaduse jõuga orjade vabakslaskmist.

Peeti meeles, et riigi aluspõhjaks oli Rooma perekond. Augustus püüdis takistada perekonnaelu allakäiku. Ta pidas tähtsaks arvuka ja perekondlike sidemetega kindlustatud Rooma kodanikkonna säilimist. Abielu ja perekond tuli päästa kombelanguse küüsist. Tuli jälle sõlmida abielusid ja sünnitada lapsi. Abiellumine tehti seadusega kohustuslikuks kõigele Rooma kodanikele. Ka lesestunud ja lahutatud pidid uuesti abielluma. Mitte küll mehe, aga naise abielurikkumise eest kehtestati jälle iidne surmanuhtlus. Järglaskonna suurendamist ergutati pärimisõiguslike sanktsioonidega – vallalisuse ja lastetuse tagajärjeks olid kõrgemad maksud ja lõpuks võidi pärimisjärglus üldse välistada. Sellistest sanktsioonidest olid vabastatud kolme või enama abielus sündinud lapsega pered. Kolm last sünnitanud vaba naine ja neli last sünnitanud vabakslastud orjatar pidi saama õiguslikuks iseseisvaks. (lk 103-104)

Ühesõnaga, piirata vabadusi ja sundida abielluma. Kas konservatiivne poliitiline platvorm on läbi aegade samasugune püsinud?

Vabariiki jõudis Rooma kahe sammuga: kuningate minemakihutamise ja pleebsiga sõlmitud lepinguga. Kahte sammu oli vaja ka vananenud vabariigi toomiseks keisrite ajastusse: võimu stabiliseerimist Caesari ja selle kujundamist printsipaadina Augustuse poolt. Ka teed anarhiast hilisantiiki rajasid kaks meest kahe sammuga: Diocletianus ja Constantinus Suur. Mõlemad olid illüürlased. Neid oli kujundanud kodukoha pikaajaline sõjaväeline traditsioon, sest just seal tuli kaitsta riiki põhja poolt pealetungivate gootide vastu. Distsipliini ja visadusega lõid nad eeldused võimu uueks kindlustamiseks. (lk 109)

See "kahe sammu mudel" on lihtsalt huvitav eritilühikokkuvõtte Rooma ajaloost.

Need saavutused moodustasid pinnase, millel Diocletianus sai riiki ka sisepoliitiliselt ümber korraldada. Kõigepealt tuli ületada sõjaväe võim ja sellest tingitud riigijuhtumise ebakindlus. Tulevikus ei pidanud iga uus keiser konkurentidega võimu pärast võitlema ja päevast päeva oma elu pärast värisema. […] Illüürlase eeskuju ja mõõdupuu oli vana Rooma. Riigi kindlustamiseks kutsus ta ametisse teise augustuse kui võrdõigusliku kaasvalitseja. Need kaks valitsejat omakorda adopteerisid kaks järgmist illüürlast tseesaritena, pikaajaliselt ette nimetatud ametijärglastena. Neljavalitsus, tetrarhia, pidi taastama püsiva keskvõimu, kus tseesarid võtsid augustuste lahkudest nende ameti üle ja kutsusid omalt poolt uued tseesarid. Võimu oli senigi üle antud lapsendamise teel, nüüd pidi see toimuma tetrarhias. Diocletanus tahtis õigeaegselt võimalikke troonipretsedente valitsemisse kaasata ja võtta väeosadelt ära parimad kandidaadid uute sõdurkeisrite ülesupitamiseks. Riik jäi kestma. Dioletianus sai aega selle sisemiseks ümberkorraldamiseks, kuigi hästi mõeldud troonipärimiskord varises pärast tema lahkumist kokku ja sõjavägi pöördus vana sõdurkeisrite troonileseadmise kombe juurde tagasi. Ometi tõi tetrarhia ühe põhjapaneva muutuse – impeeriumi jagamisse nelja ossa, kus igaühes valitses üks augustus või tseesar. (lk 109)

Elagu tetrarhia!

Kui Constantinus viis riigi valitsuse üle itta, kaotas Rooma lõplikult selle, mis seni oli üksnes kahtluse alla langenud – oma tähenduse maailma poliitilise keskpunktina. Nagu on näidanud Diocletianus, võis riiki valitseda ka teistest linnadest. Kui Rooma suutistki teiste seas säilitada aukoha, siis impeeriumi valitseti meelsamini mujalt kui Roomast. Itaaliat võis edukalt valitseda ka Milanost (alates 405. aastast) või Ravennast. Konstantinoopoli rajamine näis viitavat Rooma lõpule, kuid samas oli see ka uus algus. Constantinus võttis itta kaasa vana metropoli ehitusplaanid ja valitsusstiili ning sundis isegi riigieliidi perekondi uude linna kolima. Ometi ei kuuletunud tema valitsejatahtele üks vankumatu institutsioon – Peetruse Tool. Paavsti ei saanud Constantinus ümber asustada. Konstantinoopolis pidi ta piirduma patriarhiga. Paavst ei võinud jätta maha apostlite hauda, kirikule Issanda poolt näidatud kohta. Ta jäi Rooma ja pidas seda väga tähtsaks, et keisri võim ei saanud selles seisukohas midagi muuta. See asjaolu avas linnale uue tuleviku ja tegi ta teisel viisil ikkagi maailma keskpunktiks. Rooma vaim läks üle kirikule. See kujundas teatud vastuolus Bütsantsi kiriku seisukohtadega Lääne-Rooma kristluse ning andis sellega teise aluse Õhtumaa ja ladina Euroopa õiguskultuuri tekkimisele. Kui väga oli muutunud Rooma teadlik oma vastandusest Bütsantsile, näitab paavst Johannes II kiri 534. aastast keiser Justianusele Konstantinoopolisse. Keisri tahtel pandi see Justianuse Codex’i algusesse (Codex 1, 1, 8, pr):

„Teie tarkuse ja vagaduse suure kuulsuse all, minu kõige kristlikum vürst, särab eriti hiilgava tähene, et Te usuinnukusest ja kristlikust armastusest, hästi tundes kiriku õpetusi, säilitate aukartuse Rooma Tooli ees, millele allub kõik, ja tunnistate teda keskpunktina …“ (lk 112-113)

See "keskpunkt" olemine käib kiriku ajaloost veidralt tihedalt läbi. Will they ever learn?

Läänegoodid tulid Galliasse mitte vaenlaste, vaid föderaatidena. […] Germaani traditsiooni ei püütudki hoida. Läänegoodid tahtsid õppida Roomalt ja hoida õpitut ning tegid seda eeskujulikult. Nende õiguse üleskirjutuste, üldnimetusega Lex Visigothorum, ahel ulatub 5. sajandi lõpust kuni 8. sajandini. (lk 117)

Ok.

Kõik niinimetatud germaanlaste või barbarite õigused (lex barbarorum) reedavad oma kuninglike loojate tahet mõjutada õiguse kujunemist, kuid üksnes läänegootide ja langobardide tekste arvestati ja rakendati kohtutes. Seevastu eelkõige Lex Salica oli õigusakt, millel polnud ka kõigis hilisemates töötlustes vähimatki tähendust praktika jaoks. […] Sama käib burgundide, alemannide, baierite, friiside, kamaavide ja sakside õiguse kohta. (lk 118)

Kirjakultuur oli lihtsalt rikaste moeasi, mitte praktilise väärtusega?

Hilisantiigi kultuuriline produktiivsus seisnes olemasoleva teadmise säilitamises. Originaalsuspüüd, õigusteadusliku väitluse taotlemine ei olnud voorus, vaid patt. Nii ei olnud enam põhjustki oodata õiguselt enamat ja vallata õigust rohkem, kui oli vajalik igapäevastes tehingutes. Hilisantiigi Rooma õigus ei olnud halvem, vaid teistmoodi õigus. Geniaalne läänegoot Alarch II sai sellest aru ning tegigi seda, mis oli tema aja ning järeltulijate jaoks vajalik ja võimalik. Ta pani kirja provintsis alalhoitud Rooma pärandi ja võib-olla tegi sellega Rooma õiguse säilitamiseks ja selle eest hoolitsemiseks sama palju kui Corpus iuris civilis’e looja keiser Justinianus. (lk 119)

Säärane mentaliteet oli ilmselt tajutav veel renessanssiperioodil.

Seevastu Lex Salica seisund on selles suhtes eriline. […] Kuningas Chlodovech võttis ristiusu varakult vastu. Erinevalt gootidest ja langobardidest juhtis ta oma rahvast algusest peale õigeuskliku Rooma kiriku juurde. Kui tema vajas õiguse üleskirjutamist, siis näib, et mitte üksnes Rooma õigusemõistmise jäljendamiseks. Tema kuningaõigus Lex Salica piirdub enamasti frankide traditsioonilise õiguse kirjapanekuga. Frankidel, kes ei osanud lugeda ega vallanud ladina keelt. Polnud selle tekstiga midagi peale hakata. Õiguspraktika ei vajanud veel kirjalikku õigust, nii et motiivid pidid olema teised. Probleemi võtme näib andvat seadusekogu proloog (Monumenta Germaniae Historica. Leges IV, 2, 3 jj):

„Õilis frankide rahvas,

Jumala looja rajatud,

vapper sõjas,

kindel rahuliidus,

rikkumata oma puhtuses,

julge, kärmas ja äge,

äsja katoliku usku pöördunud,

ketserlusest prii,

et on veel vanades kommetes kinni,

Jumala abiga otsides

tarkuse võtmeid,

pürgides oma kommete järgi

õigluse poole,

püsides aumeeles.“22

See on kultuuskeel ja koguni Vana Testmendi oma. Kuningas Chlodovech lasi piiskop Remigiusel väljendada Jumala arvamist oma frankide kohta. Nüüd otsis ta ühenduspunkti kiriku õpetusega ning leidis kohaseima ja kohustaivaima eeskuju Jumala liidusõlmimise loos oma rahvaga Siinai mäel. Seal anti uus seadus ja Jumal pani selle ise kivitahvlitele kirja. Kas ei ole siin ilmne mõte, et vaimulike käest saadud õigus viis rahva uue seisundi vastavusse vanatestamentliku eeskujuga? Piibli mõtete kasutamine ja otsene tsitaat (5. Ms 4, 8) näitasid, et tegemist on Siinai liidusõlmimise peegeldusega. Frank Chlodocech loobus antiigi eeskujust, mis võlus veel läänegoote ja leidis uue eneseteadvustuse Piiblis. Ta kasutas küll antiigi õiguse üleskirjutuse moodust, kuid läks sellest juba sammukese edasi. Oma Lex Salica’ga asetas ta frankide vana kuningriigi uuele, vanatestamentlikule alusele – ühendas oma isikus ristusueelse õigustraditsiooni ja kristliku õpetuse ning kujutas ristiusku pöördunud frangi rahvast uue Iisraelina. Sellega algas õhtumaise õiguse ristiusustamise edukaim ajastu. (lk 126-127)

22. Tlk Jaan Kaplinski

See on päris julge väide, aga jah... see tõesti ei erine Vanast testamendist väga. 

Minu jaoks jääb Rooma õiguse teema lõpetuseks küsimus, et mis annab seadusele selle jõu? Roomlased ise, kes oma õiguskorda võrdlemisi muutumatuna hoidsid, ilmselt ei filosofeerinud selle üle. Hilisemad jäljendajad tahtsid õiguskorda, ilma mõistmata, mis seadustele nende jõu andis. Kogu see roomlaste ülistamine nende "praktilise meele" pärast võib tekitada ekslikke arusaamu nagu ülejäänud Euroopa rahvad ei oleks kuidagi praktilised selle tõttu, et neil ei olnud massiivset impeeriumi, mida õiguskeele abiga hallata.

Filosoofia sünd

Õpetlaste traditsioon seostab filosoofia sünni Thalese ja Anaximandrosega: 19. sajandil otsiti filosoofia kaugemaid lätteid muinasjutulistest kontaktidest idamaade kultuuridega, Egiptuses ja Indias levinud mõtlemisest. (lk 7)

Vahel mul on tunne, et asjad, millest 19. sajandi uurimused valesti aru said, moodustavad julgelt üle poole kogu inimtsivilisatsiooni teadustöö mahust.

Platon vaatleb austavalt minevikku, maailma, kus olid tõepoolest elanud „targad“. Pealegi ei ole hilisem filosoofia – meie filosoofia – midagi muud kui selle kirjandusvormi jätkamine ja edasiarendus, mille Platon oli kasutusele võtnud; ometi tekib see viimane allakäigu ilminguna, sest „tarkusearmastus“ asub „tarkusest“ madalamal. (lk 7)

See raamat on päris valus hüpe neile, kes ei ole võimeline mõtlema tarkusest kui mingist abstraktsusest, mille poole pürgida. Nagu siitki juba ilmneb, siis kõneldakse siin arhailiste kultuuridele vahetusest. Tarkus on siin tajutav objekt, mida on võimalik armastada nagu iga teistki tajutavat objekti.

Nietzsche lähtub teatavasti kahe kreeka jumala, Dionysose ja Apolloni kujutistest ning visandab mõistete „apollonlik“ ja „dionüüslik“ esteetilise ja metafüüsilise aspekti süüvides esmalt kreeka tragöödia tõusu ja allakäigu õpetuse, seejärel aga loob kreekluse tervikliku tõlgenduse ja koguni uue maailmanägemuse. Samasugune horisont paistab avanevat siis, kui tragöödia sünni asemel vaadelda tarkuse teket. (lk 8)

See on huvitav mudel, mida Nietzschelt üle võtta, eriti arvestades, et Apolloni kultus on palju hilisem kui Dionysose oma. Samas, rangelt võttes, ei ole juttu mitte sellest, et Apolloni ja Dionysose kultused olid filosoofia sünni ajal relevantsed. Pigem teatavatest kreeka kultuuri omapäradest, mis avalduvad nende kultuste mõistmises ja mida kreeka mineviku avamiseks rakendada annab.

Aga tõsisasi, et Delfi on ühendav nähtus, kokkuvõte Kreekast endast, viitab millelegi enamale, nimelt sellele, et teadmine oli kreeklastele elu suurim väärtus. Teisedki rahvad tundsid ja ülistasid ennustamist, ent ükski rahvas ei teinud sellest otsustavat sümbolit, mille tõttu vägi oma kõrgeimal astmel väljendub teadmises, nagu see sündis kreeklaste juures. Kõikjal kreeklaste maal olid ennustamiseks mõeldud pühamud; ennustamisele jäi määrav tähtsus kreeklaste avalikus, poliitilises elus. (lk 9)

Need teised olid ka Apollonile pühendatud, ma eeldan. Või sobis iga tempel?

Apolloni kujus esinev pahatahtlik ja julm joon peegeldub ka tarkuse edasiandmises. Ja tark Herakleitos ütlebki: „Isand, kelle oraakel on Delfis, ei räägi ega varja, vaid vihjab.“ Tähendus, mille Apollonile on omistanud Nietzsche, paistab nende seoste taustal ebapiisav. Nietzsche meelest, Schopenhaueri kujutluse-mõiste jälgedes, on Apollon maailma kui näivuse sümbol. Kuna see näivus on ühtaegu kaunis ja illusoorne, jääb Apolloni hooleks peamiselt kunstimaailm, mida mõistetakse kui vabanemist – ehkki pelgalt illusoorset – kohutavast dionüüslikust teadmisest, maailma valu vaistlikust tunnetamisest. Kui Nietzsche vaateviisi võetaks Kreeka tõlgendusliku võtmena, võib vastu väita eelkõige sellele, et Apolloni ja Dionysose kui kunsti ja teadmiste vastandamine ei lange kokku paljude neid jumalaid puudutavate ajalooliselt tähtsate väidetega. (lk 10)

Kõik need 19. sajandil "mõistetud" jaotused, mis jagavad asjad lihtsa süsteemi järgi, on nagu mingi intellektuaalne hälve, mida inimkond kaasas kannab. Kõikjal on kreeka jumalate lihtsustavaid jaotusi. Olen ise kreeka jumalatega vaid sellisel kujul tegemist teinud. Apollot ilueedist kunstijumalana ei sobitu kuidagi pilti see, et ta tõi ka katku kui tarvis (õigemini, kui polnud tarvis).

Nietzsche tõlgenduse teine nõrk koht on apollonliku ja dionüüsliku alge esitamine vastandlikena. Hiljutised uurimused kreeklaste usundist on esile toonud Apolloni kultuse põhjamaise ja aasialiku päritolu. Apolloni ja tarkuse vahel ilmneb sealjuures uudne suhe. Üks Aristotelese fragment annab meile teada, et Krotoni elanikud kutsusid Pythagorast – niisiis tarka – Hüperbore Apolloniks. Hüperborealased olid kreeklaste jaoks muinasjutuline Kaug-Põhja rahvas. (lk 12)

Hüperborea Apollon kõlab nagu vägev tiitel. Või siis ülbik Saaremaalt. Aga miks just Hüperbore? Kas ta oli põhjast pärit?

Niisiis on algusest peale esil „maania“ seos Apolloniga. Seejärel tehakse vahet hulluse neljal liigil: prohvetlikul, müsteeriumlikul, poeetilisel ja erootilisel – kaks viimast on kahe esimese teisendid. Müsteeriumlikku ja prohvetlikku hullust inspireerib kas Apollon või Dionysos (kuigi Dionysost Platon ei maini). „Phaidroses“ on esiplaanil prohvetlik „maania“, mille jumalikku ja muutumatut olemust tõendab Platoni meelest koguni see, et „maania“ kujutab endast Delfi kultuse aluspõhja. Platon toetab oma väidet etümoloogia abil: „mantika“ ehk ennustuskunst pärineb „maaniast“, olles selle ehedaim väljendus. (lk 13)

Üks võimalus on Platonit mõista nii nagu Platon arvatavasti eeldab, et teda mõistetakse. See on järeldada, et tarkus pärineb hullusest. Selle kasuks räägib asjaolu, et enne massilisi kirjasüsteeme, mida välja selekteeritud tarkusena edasi anti, võis tarkust (s-t asjade keerukat liigitamist, neid mõjutavate protsesside kirjeldamist jms) näha teatava hullumeelsusena, kuna sellel olid kõik hullumeelsuse tunnused: see oli tavainimesele võõras, täiesti kasutu ja raskendas selle elu, keda see tabas. Teisalt, võib täiesti võhiklikult küsida, kas hullumeelsuse omistamine tarkuse religioossetele allikatele pole midagi, mida iga tark inimene teeks? Kuigi ennustamiskunstis oli ka oma teooria, siis polnud see ilmselt midagi, millesse Platoni sugused kujud sügavalt uskusid. Igal juhul arusaam, et "tarkusearmastus" on "tarkusest endast", mis paikneb minevikus "tõeliste tarkade" juures teatavas mõttes vaidlustatud, kui tuua välja, et tegemist oli lihtsalt hullumeelsuse ilmingutega. Kindel, et Platon ise siin ei aseta ennast kõrgemale olles pelgalt "tarkuse armastajana" hullusest pääsenud, või vähemalt teeseldes seda.

Aga algupärasel kujul, igiammuse ilminguna ei saa labürint ennetavalt kujutada midagi muud kui logos’t, mõistust. Mis muu kui mitte logos on selline inimese vaimusünnitis, kus inimene ära eksib ja hukub? (lk 18)

Niiti on vaja, et mitte ära eksida, ütleb müüt. Teisisõnu, teadvusevoogu tuleb jälgida kauem kui tavaline tähelepanutsükkel seda võimaldaks. Siis saabub pääsemine.

Ühes teises fragmendis ühendab Herakleitos jumala vaenutsemise jumala lembe toimimisega: „vastandite harmoonia nagu vibul ja lüüral.“ Kuidagi ei saa mööda vaadata oletusest, et Herakleitos tahtis neid kaht tunnuseset mainides viidata Apollonile. Seda enam, et Herakleitose sisendatud arusaam harmooniast toob meelde selle ühendava intuitsiooni, lausa ühise võrdpildi, mis on Apolloni kaksipidise avaldumise ehk vibu ja lüüra materiaalse väliskuju aluseks: neid instrumente hakati meisterdama müüdi tekkeajastul, samataoliselt kaarduva joone järgi ning ühest ja samast materjalist, eri kalde all ühendatud sokusarvedest. Lüüra ja vibu töö, ilu ja surm, põlvnevad seega samast jumalast, nad väljendavad täpselt sama jumalikku olemust, mida sümboliseerib ühesugune võrdpilt, ning ainult meie näivusemaailma moondunud, illusoorses perspektiivis paistavad nad vastuolulise jagunemisena. (lk 26)

Sama asi, samast materjalist, vaid abstraktne meie poolt omistatud funktsioon eristab. Maailm on näivus. Kõik on pettus.

„[…] Mõned nimetavad prohveteid ennustajateks, jättes täiesti tähelepanuta, et nad on mõistatuste vahendusel öeldud sõnade ja kujutluspiltide tõlgendajad, mitte mingil juhul ise ennete lausujad. Kõige õigem ongi neid kutsuda prohvetiteks, nii siis ennete tõlgendajateks.“ Platon seab sisse seega olulise eristuse ära tehtud, jampsiva „ennustajaks“ kutsutava selgeltnägijast inimese ning „prohveti“ ehk tõlgendaja vahel, kes kaalutleb, mõtiskleb, arutleb ja lahendab mõistatusi ning annab tähenduse ennustaja nägemusele. (lk 27)

Jutt käib siis sellest hullusest, mis ennustamisega kaasneb. Joovastusest ja mõistusekaotusest. Prohvet on keegi, kes oskab mõelda ja kaine peaga hiljem analüüsida. Prohvet on see, kes alati mäletab, mis eile õhtul peale üheksandat jooki juhtus ja suudab sellest ratsionaalsetes kategooriates mõelda.

Keskendugem taas kord jäljele, mida pakub meile muistne kreeka tark, sedapuhku Empedokles. „Tema kehaliikmete juurde ei kuulu selline pea, nagu on inimesel, ega eraldu tema turjast kah haru, tal ei ole jalgu, kiireid põlvi, karvaseid munandeid; toona pääses liikuma vaid püha ja sõnulseletamatu süda, mis kiireid mõttenooli ambudes sööstab läbi terve ilma.“ Allikate põhjal teame, et nende sõnadega kirjeldab Empedokles Apollonit, kuigi ta jumala nime ei maini, nagu ei maini ka Herakleitos. See fragment toetab mõningaid eespool tehtud tõlgendusettepanekuid. Apollon on väljendamatu ja varjatud seespoolsus, „püha ja sõnulseletamatu süda“, seega jumalus oma metafüüsilises eemalolekus, aga samas, nagu tõendab fragmendi lõpp, kujutab ta endast domineerivat ja hirmuäratavat tegutsemist inimeste maailmas. (lk 28)

Apollon on maailma tuum? Ilma munadeta? Peale Moosese eristuse lugemist tundub see katke jumala mitte nimetamisest ja metafüüsilisest eemalolekust natuke teises valguses. Kindel, et tegemist ei ole siin monoteismi algetega? Üritusega tõlkida jumal antropomorfiseeritud olendist abstraktsesse keelde.

Tegelikult ei eelda tuleviku etteaimamine paratamatuse ühemõttelist ainuvõimu. Kui keegi näeb ette, mis hakkab juhtuma minuti või tuhande aasta pärast, siis ei ole sellel midagi pistmist sündmuste või objektide järgnevusseosega, mis selle tuleviku loob. Paratamatus näitab teatud suhtumisviisi sellesse järgnevusseostesse, aga etteaimatavus ei tähenda paratamatust. Tulevik pole mitte seepärast etteaimatav, et tuleviku ja oleviku vahel oleks sündmuste katkematu seos või et keegi suunaks mingil salapärasel viisil taolist paratamatut seost ennetavalt näha: tulevik on etteaimatav hoopis seepärast, et see on heiastus, väljendumine, jumaliku tõeluse avaldumine, ja selles jumalikus tõeluses peitub igavesest ajast peale, või pigem väljaspool igasugust aega, tolle meie jaoks tulevase sündmuse alge. (lk 29-30)

Teisisõnu tulevikku ei ole kunagi võimalik ette näha samal moel nagu on võimalik olevikku vaadelda, tulevikku on võimalik ette näha tänu abstraktsioonidele, mis iseenesest ei ole selle maailmaga seotud, isegi kui meile tundub, et on.

Jumal annab inimesele märku, et jumalik sfäär on piiritu, läbitungimatu, kapriisne, hull, paratamatuse sunduseta, ülbe, aga selle avaldumine inimlikus sfääris kõlab mõõdukuse, kontrolli, piiritaju, arukuse ja paratamatuse käskiva normina. (lk 30)

See on ennustamisjumala peatüki viimane lause, mis peaks kokku võtvast raamatu ühest peatükist tegema kokkuvõtte. Ausalt, siin tundub olevat omajagu, sest autor kirjutab ülikompaktselt, aga samas täpselt liiga vähe, et ma pole kindel, kas ma millestki aru saan. Eeldatavasti. Jumalik sfäär, ma eeldan, on arhailistele kultuuridele omane jõudude mäng, mille toimimist omistatakse jumalatele. Inimeste maailmas, aga avaldub see kindla korrana, millest üle astumisel on negatiivsed tagajärjed.

Mõistatuse tõsiduse ja tähtsuse kohta sel arhailisel ajal võiks tuua ulatuslikult tõendeid; veidi hilisemal perioodil, 7. ja 6. sajandil eKr hakkab levima vasturääkiv mõistatuse sõnastus ning see langeb kokku kõnealuse sfääri täieliku inimlikustumisega. […]

Hiljem 5. ja 4. sajandil, kõik eelmainitu järk-järgult ähmastub. Pärast Herakleitost, kelle mõtlemises on mõistatusel keskne koht, pöördub tarkade tähelepanu pigem sellele, mis mõistatusest tuleneb, mitte aga mõistatusele enesele. (lk 34)

Mõistatuse sfääri inimlikustumise all on silmas peetud, et tegemist ei ole enam mingi müstilise jumalate tööriistaga, vaid selle vorm leiab tee religioossest mütoloogiast rohkem meelelahutuslikemate sõnalise kunsti vormideni. Kui on selge, et mõistatusi esitavad mitte jumalad, vaid lihtsalt ülbemat sorti näitekirjanikud, siis võib ka julgelt spekuleerida selle üle, milles see mõistatus seisneb ja mis sellest tuleneb, ilma, et Sfinks su surnuks kägistaks.

Aristotelese fragmendis: „Homeros küsitles oraaklit, et teada saada, kes on ta vanemad ja kus tema isamaa; ja jumal vastas nii: „Chiose saar on sinu ema isamaa ja tema võõrustab sind surnust peast; aga sina hoia end noorte meeste mõistatuse eest!“ Mõni aeg hiljem… jõudis ta Chiosele. Istunud seal kaljurahnule, nägi ta kalamehi rannaliival lähenemas ja ta küsis neilt, kas nad olid midagi saanud. Kuna nood polnud midagi saanud ja olid vähese kalaõnne tõttu endilt üksnes täisid noppinud, vastasid nad: „Mille me kinni püüdsime, selle lasime lahti, mida me kinni ei püüdnud, seda kanname kaasas,“ viidates mõistuütlemisega sellele, et nad olid kinnipüütud täid tapnud ja sinnapaika jätnud, aga neid, mida polnud kinni püüdnud kandsid rõivaste sees kaasas. Kuna Homeros jäi mõistatuse lahendamisega hätta, suri ta masendusse.“ (lk 39)

Hoiatav lugu sellest, et ei tasu ülearu tarkpea olla ning püüda kõigest aru saada. 

Herakleitos ei arva, et muutumine on olevast tõelisem; ta lihtsalt arvab, et iga „arusaam on püha haigus“, teisisõnu, igasugune sensoorsete muljete töötlemine igipüsivate objektide maailmaks on petlik. Seetõttu ütlebki ta näiteks: „Teist korda samasse jõkke ei astu.“ Pole mingit jõge meist väljaspool, vaid ainult pagev tajumus meis endis, mida me nimetame jõeks, üheks ja samaks jõeks, kui meis esineb korduvalt algsega sarnanev tajumus: aga iga kord pole tegu millegi muu konkreetse kui just selle vahetu tajumusega, millele ei vasta midagi objektiivset. Eelkõige ei tõenda sellised tajumused midagi igipüsivat, kuigi nad on sarnased; kui tahame igaüht neist märkida nimega „jõgi“, siis võime seda küll teha, ent iga kord on tegu uue jõega. (lk 43)

Minu ajju talletatud konservfilosoofid reageerivad sellele lõigule epistemoloogilisest kriisist ja kultuurimarksismist rääkides, tuues välja, et see kõik on kindlasti seotud kuidagi postmodernismi ja Foucault'ga. Tema on ainuisikuliselt süüdi, et kontseptsioone päriselt olemas ei ole. Vahel ma mõtlen, kas ma pole teinud suurt viga üritades mõista inimliku rumalust sellises mastaabis. Võib-olla see üks Jordan Petersoni video, mis ma kunagi vaatasin, oli siiski liiga palju?

Kui kreeka tarkuse algupära peitub „maanias“, püütiale omases joovastuses, müstilises ja müsteeriumlikus kogemuses, siis kuidas selgitada suundumist religioosselt taustalt abstraktse, ratsionaalse, arutleva mõtlemise väljatöötamise juurde? Tolle tarkade ajastu küpsest perioodist leiame ju ometi vormikindla, liigendatud mõtteviisi, arenenud loogika, kõrgetasemelise teoreetilise läbitöötatuse. Kõike seda võimaldas dialektika. Selle mõiste all ei tule muidugi silmas pidada seda, mida sellega hõlmame meie, uusaja inimesed: dialektika on siin kasutusel sõna ehtsas ja algupärases tähenduses, märkides väitluskunsti, tegelikku keskustelu kahe või enama elava inimese, mitte aga kirjanduslikult välja mõeldute vahel. Selles tähenduses on dialektika üks kreeka kultuuri tipmisi ilminguid, ja üks omapärasemaid. (lk 47)

Selles mõttekäigus esineb pea peale pööratud kujul meie tänane võrdlemisi levinud arusaam, et indiviid on enamasti arukas, kuid indiviidid hulgakesi enamasti rumalad. Üksikisiku maania on hullus, asetades oma hulluse dialoogilisse konteksti, see mitte ei võimendu veelgi hullemaks hulluseks, vaid destilleerub välja tarkus. Muidugi, erinevus seisneb selles, et me ei samasta tarkust ja hullust.

Aristotelese „Toopika“ võimaldab rekonstrueerida väitluse käigu üldise mudeli, ehkki selle tegelik kulg oli ääretult vaheldusrikas. Küsija esitab küsimuse alternatiivi vormis, pakkudes niisiis välja vasturääkivuse kaks otsa. Vastaja tunnistab neist ühe kasuks, kinnitab niisiis oma vastusega, et just see on tõene, ta langetab valiku. Seda esialgset vastust nimetatakse väitluse teesiks: küsija ülesanne on kätte näidata, järeldada teesi vaidlustav lause. Sel teel saavutatakse võit, sest tõestades, et teesi vaidlustav lause on tõene, tõestatakse ühtlasi, et tees on väär ja seega lükatakse ümber vastase otsustus, mis oli väljendunud esialgses vastuses. Võidu saavutamiseks tuleb järelikult välja arendada tõestuskäik, ent küsija ei esita seda ühepoolselt, vaid see liigendub pika ja keerulise küsimuste reana, kus iga vastus moodustab tõestusahela eraldi lüli. Vastuste terviklik ühteseostumine peab looma katkematult kulgeva deduktsiooni, mille lõpus otsekui kokkuvõttena on teesi kummutav lause. Vastaja ei tarvitse ilmtingimatu aru saada, et tema vastuste reast moodustub tõestuslik seos. Küsija püüab pigem takistada, et tema argumentatsiooni plaan oleks läbinähtav. Seetõttu ei arvesta küsimuste järjekord tihti argumentatsiooni liini ja vahetevahel satub sisse ka juhuslikke või abistavaid tõestusi. Tähtis on, et just iga vastus eraldi kujutaks endast alati seisukohavõttu teatud lause suhtes, mille küsija esitab küsimuse vormis. Lõpuks kujuneb kõikidest vastustest kokku sama suur hulk vastajapoolseid otsustusi: kui nende seos lükkab teesi ehk vastaja esialgse vastuse ümber, siis on selge, et vastaja on argumentatsiooniahela paljude lülide kaudu oma esialgse väite ümber lükanud. Dialektikas ei ole võitja selgitamiseks vaja kohtunikke: küsija võit tuleneb väitlusest endast, sest vastaja on see, kes esmalt kinnitab teesi ja seejärel lükkab selle ümber. Vastaja võidab aga siis, kui tal õnnestub teesi ümberlükkamist takistada. (lk 50)

Algpunkt, mille ümber arusaam dialektika mõistest ehitada.

Sellisel mehhanismil on laastavad tagajärjed. Mis tahes otsustuse, mille tõesusesse inimene usub, võib ümber lükata. Ja oleks üksi see, ent kuna kogu dialektika peab välistatud kolmanda seadust ümberlükkamatuks, olles seega seisukohal, et lause tõesuse tõestamine tähendab, et seda vaidlustab lause on väär, ja ümberpöördult, siis juhul kui kõigepealt näidatakse ühe lause tõesus, seejärel aga, et seda vaidlustav lause on samuti tõene, selgub lõpptulemusena, et mõlemad laused on korraga nii tõesed kui ka väärad, kuid see on võimatu. Seesugune võimatus tähendab, et kumbki lause ei osuta millelegi tegelikule ega osuta ka mõeldavale objektile. Ja kuna ükski otsustus ega objekt ei saa vältida dialektika sfääri, siis sellest tulenevalt on iga kinnitus paikapidamatu, ümberlükatav, iga õpetuslause, iga puhtteoreetilise või katselise teaduse valda kuuluv teaduslik väide lammutamise ees ühtviisi kaitsetu. (lk 56-57)

Lõpppunkt, mille ümber arusaam dialektika piiridest ehitada.

Too varem jutuks olnud dialektiline hävitusjõud saavutab alles Zenoniga seesuguse abstraktsuse ja universaalsuse astme, et teiseneb teoreetiliseks nihilismiks, millega kokku puutudes osutub iga uskumus, iga veendumus, iga ülesehitav ratsionaalne mõte, iga teaduslik seisukoht illusoorseks ja paikapidamatuks. (lk 60)

Siinkohal tasub meenutada, et "teoreetiline nihhilism" on alati väljaspoolt antud hinnang. Pole tähtis, kas me räägime Zenonist, nõukogude liidu terrorit õigustavatest dialektikutest või tänapäevastest inimõiguste rikkumiste kõrval "tuleb vaadata asja mõlemat poolt"-juttu ajavatest dialektilistest mölalõugadest. Igal juhul on "nihhilism" midagi, mida kasutatakse väliseks ja hinnanguliseks hukkamõistuks. Seestpoolt vaadatuna on selline radikaalne dialektika alati üritus näidata midagi tõest ja isegi jumalikku, näidates välise näivust ja kahetimõistetavust.

Hilisemad mõtlejad on sellist arvamust ka avaldanud ja leidnud, et Zenoni seisukohad on ümber lükatud, kuid päriselt ei suutnud seda isegi kõige terasem neist – Aristoteles. Kui vaadelda kas või ainult Zenoni üksikuid mõttekäike, nagu näiteks kuulsad „apooriad“ dihhotoomiast, noolest või siis Achilleusest ja kilpkonnast, niisiis seda tillukest osa, mis meil Zenoni dialektilisest pärandist teada on, siis leiame Aristoteleselt üllatava tunnistuse, et selliseid „apooriaid“ on võimalik ületada ainult „juhtumisi“, vihjates lahtiseletatult sellele, mis juhtubki. Sellise ümberlükkamise nõrkus on ilmselge, kui tegemist on probleemiga, mis ei puuduta tõsiasju, vaid mõistust. (lk 61-62)

Hea tähelepanek.

Kui kultuur hakkab koonduma Ateenasse – ja see sünnib 5. sajandi keskpaigast alates –, tõstab Kreekas pead saatuslik püüe lõhkude dialektilise keelepruugi eraldiolek. Ateena melus asendub Elea koolkonna dialoogide peen ja vaoshoitud atmosfäär rahvarohkemate ja kärarikkamate dialektiliste jõukatsumiste õhustikuga. Kunsti väljendusviiside ja poliitikasfääri mõttetöö viljadega suhestudes astub dialektiline keelepruuk avalikkuse ette. Allakäinud dialektikat on selgelt kuulda näiteks Sophoklese tragöödiate dialoogides pärast 440. aastat eKr. Endist dialektilist keelepruuki hakatakse kasutama ka väitluseväliselt: kuulajateks ei ole valitud isikud, nad ei tunnegi üksteist, sõna võetakse võhikute ees, kes ise ei väite, vaid ainult kuulavad.

Nõnda sünnib esialgse dialektilise keelepruugi vulgariseerudes retoorika. (lk 66)

Nii et mitte ainult filosoofia sünd ei ole allakäik tõelise tarkuse juurest, vaid retoorika sünd on allakäik tõelise diskussiooni juurest. Aga, lõpetuseks üks lõik Platoni ja Isokratese probleemipüstituste eripäradest, mis annab ehk selgust ka selles osas, miks filosoofia on nii filosoofiline.

Püüdes Ateena publiku ees oma sihte saavutada, kohtab Platon tähelepanuväärset kaasvõitlejat ja vastast – Isokratest. Mõlemad nimetavad seda, mida nad pakuvad, ühtmoodi – täpsemalt „filosoofiaks“ –, ja mõlemad kinnitavad, et nad peavad silmas ühtesama eesmärki, paideia’t ehk kasvatust, noorte ateenlaste intellektuaalset ja moraalset haritust. Mõlemad tahavad puhastada paideia’t iseäralikest ja kohati jämedatestki eesmärkidest, mida sellesse olid seganud eelnevad sofistid: nemad tahavad pakkuda teadmist ja õpetada kõike suurepärast. Ainult et Isokratese puhul on retoorika see eriharu, mis Gorgiasega oli dialektika rüpest eraldunud, oma algupärast liialt kaugenenud, ja pealegi reetis ta koguni retoorikale iseloomuliku suulisuse, muutes selle puhtkirjalikuks tegevuseks. Isokratese puhul tingisid retoorika täieliku ümberkujunemise kirjasõnaks võib-olla sellised juhuslikud asjaolud nagu ta ujedus kuulajate ees ja ta hääle nõrkus. Ometigi väärib tähelepanu Platoni ja Isokratese seisukohtades lähedus eesmärkide suhtes ja teatud maani ka vahendite valikul. Võit naeratas Platonile, vähemasti kui võtame hindamise aluseks tema mõju järelpõlvedele: see, mis veel tänapäevalgi kannab nime „filosoofia“, pärineb ju sellest, mis sai oma nime Platonilt, mitte aga Isokrateselt. Platoni üleolek seisneb asjaolus, et ta suutis oma loometöösse haarata dialektilise suuna, teoreetilise suundumuse, kreeka kultuuri ühe kõige omapärasema tahu. Isokrates jäi seotuks poliitilise ja praktilise sfääriga, kummatigi otseste ja kitsapiiriliste huvidega ühenduses. (lk 75-76)